speedlo pro

speedlopro logo

zrychluje cestu na stůl zákazníka

Podnikání v gastronomii se mění

Počet zrušených společností podnikajících v gastronomii má letos našlápnuto na nový rekord za posledních 10 let, a přesto že stále vznikají, bylo jich v roce 2020 založeno méně než v letech předchozích.

Vyplývá to z dat společnosti Bisnode, která se podnikání v pohostinství a stravování podívala pořádně na zoubek. Pandemie covid-19 sice komplikuje život, kam se jen člověk podívá, majitelé restaurací, kaváren, bister a barů si ji ale odtrpěli dost možná úplně nejvíc. V době jarní karantény museli dveře svým hostům zavřít úplně, a sotva se vzpamatovali a konečně zase začali generovat zisky, přichází stát ve snaze omezit dopady druhé vlny pandemie s omezováním jejich otevírací doby.

Přesto, že je osud gastronomických podniků ve hvězdách snad víc než kdy předtím, ne všechny to od investic do restaurací a kaváren odradilo. Od začátku roku do 30. srpna bylo v tomto segmentu založeno 842 společností, což je sice o 16 % méně než ve stejném období roku předchozího (a dokonce o 29 % méně než od ledna do konce srpna roku 2018), celkový počet společností podnikajících v pohostinství a stravování se ale vyšplhal na 22 205, a to je nejvíc od roku 2010.

Restaurace, bar, kavárna, cukrárna, bistro, rychlé občerstvení... tak zůstávají v Čechách doslova na každém rohu. A to navzdory tomu, že od ledna bylo zrušeno už 390 podniků, což je sice meziročně o 10 % méně než loni, ale o celých 37 % víc než v roce 2018. Pokud opatření vlády k omezení šíření koronaviru budou pokračovat ve stejnému duchu, asi nikoho nepřekvapí, že si gastro segment v prosinci vytvoří hořkosladký rekord v počtu zaniklých podniků za posledních 10 let.

Celkový propad v segmentu je znát o něco víc než jinde: ve srovnání s 16 % ve stravování a pohostinství se počet nově založených společností napříč všemi obory snížil “jen” o 11 %.

Opatření spojená s koronavirem nepřinesla ale jen negativa, ale také nové příležitosti. Zatímco konzumace v restauracích šla z pochopitelných důvodů dolů, rozvážka jídla zažívá boom a potvrzují to i data speedlopro.

Zájem o náš unikátní systém pro rozvoz jídla od karantény konstantně rostl, a zatímco v únoru jsme měli zaregistrovaných 481 provozoven, na konci září na našem seznamu figurovalo už 637 restaurací, barů, kaváren a dalších gastro podniků. Jak už to u služeb bývá, ne všichni zaregistrovaní se promění v aktivní uživatele, část pak využívá jiné části systému. S klidným svědomím ale můžeme říct, že klientská základna speedlopro sestává ze stovek podniků, kterým pomáháme nejen doručit více jídel a přivést nové zákazníky, ale také zvýšit efektivitu a snížit náklady.

Říká se, že štěstí přeje připraveným (a rozvozu jídla!), a my ve speedlopro s přípravou na lepší i horší časy rádi pomůžeme.